• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Biologas A. Kaufmann „TEDxVilnius 2016“: mes – ekologinės sistemos viršūnėje, bet, jei pagrindas neišsilaikys – žūsime ir mes

Zoologas Andreas Kaufmann, nuotr. Laimos PenekaitėsZoologas Andreas Kaufmann, nuotr. Laimos Penekaitės

Šeštadienį, balandžio 2 d., Vilniuje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyko kupina įdėjų ir įkvėpiančių istorijų „TEDxVilnius 2016“ konferencija. Maždaug 800 žmonių, sėdėjusių salėje, turėjo galimybę išgirsti 19 įvairių įdėjų, žinių teikiančių kalbų. Renginį nuostabiu šokiu atidarė Lietuvos šokėja, šokio pedagogė ir choreografė Loreta Juodkaitė.

Laukinės gamtos biologas, zoologas Andreas Kaufmann skatino žmones daugiau dėmesio skirti gamtai, dažniau vartoti organiškus produktus, apmąstyti tai, kad žudydami gyvūnus, jiems kenkdami, kenkiame patys sau.

Aktorė, laidų vedėja, viena iš „Trijų seserų“ įkūrėjų Jurgita Jurkutė palietė daugeliui skaudžią savižudybės temą. Jurgita pirmą kartą viešai papasakojo savo istoriją, atskleidė, ką teko išgyventi po dviejų brangių jai žmonių- tėčio ir kolegos Vytauto Šapranausko, savižudybių.

Taip pat kalbėjo: projekto „Exit Sweden“, skirto padėti nariams saugiai palikti rasistines, smurtines, ekstremistines grupes, vadovas Robert Orell, psichologė ir psichoterapeutė Ilona Kajokienė, dirbanti su jaunimu patiriančių psichologinių problemų ir daugelis kitų pranešėjų. Renginį energingai uždarė muzikantas, prodiuseris, laidų vedėjas Jurgis Didžiulis kalbėjęs apie tai kaip svarbu pereiti nuo „žiūrėjimo“ iki „dalyvavimo“ bei padainavęs kartu su visa žiūrovų minia.

Po pranešimo „TEDxVilnius“ konferencijoje zoologą Andreas Kaufmann, kalbino TELEGRAMA.LT.

Kokią pagrindinę žinutę norėjote perduoti savo pranešimu čia susirinkusiems?

Visų pirma, pasaulis nėra vien tik balta ar juoda, ne viskas yra blogai ar  gerai. Jei matai kąnors kas tau nepatinka – pakeisk tai. Viskas yra mūsų rankose, mes galime daug ką pakeisti. Taip pat mes turėtume daugiau žinoti apie tai ką perkame, apie produktų, kuriuos įsigijame, kultūras. Turėtume dažniau naudoti organiškus produktus, kurie nežudo laukinių gyvūnų, nenaikina gamtos, nes galiausiai tai gali sunaikinti visą ekologinę sistemą. Mes – pačioje viršūnėje, bet jei pagrindas neišsilaikys, su juo žūsime ir mes.

Ką ši konferencija reiškia Jums asmeniškai?

Visų pirma, Vilnius yra nuostabi vieta, tai pirmas mano apsilankymas čia. Aš jau daugelį metų nesu buvęs tokioje energingoje, jaunatviškoje ir užvedančioje vietoje. Taigi viskas, kas čia vyksta yra neįtikėtina, visi žmonės yra labai draugiški. Pačiame renginyje „TEDxVilnius“ yra tiek daug energijos. Tu susipažįsti su įvairias žmonėmis iš skirtingų šios planetos vietų, su skirtigom profesijom. Čia tiek daug žmonių, iš kurių gali labai daug pasimokyti. Tai nuostabu.

Ar tokie renginiai, kaip „TEDxVilnius“, reikalingi ir kodėl?

Žinoma. Tai susitikimas, tu iš tikrųjų susitinki su žmonėm, tikrame gyvenime. Tai bendravimas, tai teikia labai daug patirties. Pats galvoji, kad neturi istorijos, bet kiekvienas turi ką pasakyti. Aš manau, kad žmonės, kurie eina į „TEDx“ renginį, nori susipažinti su kitais žmonėmis, jie nori išgirsti kitų istorijas ir mokytis iš jų. Kiekvienas čia esantis, kuris nelaiko savęs oratorium, taip pat būtų geras kalbėtojas, nes visi savo gyvenime turi kažką, iš ko kiti gali pasimokyti. Tokie renginiai atveria protą, apšviečia tavo smegenis (juokiasi). Jie, tikriausiai, pakeičia tavo perspektyvas ir kartais tu išmoksti kąnors, apie ką niekada net nebuvai susimąstęs.

Savo kalboje minėjote, kad kiekvienas gali padėti zoologijos sode gyvenantiems gyvūnams. Ką patartumėte tam, kuris nori pagelbėti, bet nežino nuo ko pradėti?

Visų pirma, nueiti aplankyti zoologijos sodą. Jei kasnors tau nepatinka, nueik ir pasikalbėk su darbuotojais, paklausk kodėl tai daroma būtent tokiu būdu, nes tai gali turėti priežastį. Ir jei žinai ką galima būtų pakeisti, tiesiog kalbėkis su jais, pasiūlyk savo pagalbą.

Galbūt žinote Lietuvoje esantį Kauno zoologijos sodą? Ar tai geras zoologijos sodas?

Deja, nežinau, bet man pasakojo daug istorijų apie jį, – juokiasi. Negaliu pasakyti tai geras ar blogas zoologijos sodas. Negalėčiau to nuspręsti net per valandą, turėčiau ten praleisti daug laiko, nes zoologijos sodai, dažniausiai, būna labai dideli. Ir net tuose zoologijos soduose, kurie laikomi blogais, galbūt galima rasti kažką, kas yra daroma gerai, kartais tiesiog reikia daugiau pasitreniruoti. Bet iš esmės, jei kasnors nepatinka – reikia bandyti tai pakeisti, pagerinti, neignoruoti to.

Kaip Jūs susidomėjote zoologija? Kodėl pasirinkote šią profesiją?

Aš manau, kad gimiau būdamas zoologu (juokiasi). Nuo pat anksčiausių gyvenimo dienų, aš laiką leidau su gyvūnais: katėmis, šunimis, vištomis, triušiais. Didžiąją dalį savo vaikystės praleidau miške (juokiasi).

Taigi visada žinojote, kad būsite zoologu?

Visada. Tai niekada nebuvo klausimas, negalvojau būti kažkuo kitu.

Kalbino Rugilė Nasickaitė

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>