• Šiandien yra: Šeštadienis, gruodžio 10, 2016

„Išmaniosios“ piliulės ir nano dalelės medicinoje – ne už kalnųIšmaniosios piliulės, galinčios užfiksuoti ankstyvų stadijų vėžio simptomus bei įvairias kitas ligas nėra tolima fantazija.

Kai pamatote žmogų, žvilgčiojantį į savo riešą, yra tikimybė (nors dar ir nelabai didelė), jog jis ar ji žiūri ne į laikrodį, bet tikrina prietaisą skaičiuojantį nueitus žingsnius (daugelis išmaniųjų telefonų taip pat turi šią funkciją). Na o programos, kurios matuoja sudegintų kalorijų kiekį, spaudimą, cholesterolio kiekį kraujyje, pulsą ir kitus kūno rodiklius, rinkoje jau yra kuris laikas.

Šis skaitmenizuotos sveikatos apsaugos laukas vis sparčiau plečiasi ir užima ne tik mobiliųjų telefonų rinką – tuo pačiu kuriami ir atskiros technologijos bei prietaisai (pavyzdžiui, „Firbit“ ar „Lifeband“ produktų linijos). Rich Able, kompanijos „X2bio“, kuriančios galvos sužeidimų monitoringo funkciją turinčius įrenginius, įkūrėjas bei rinkodaros vadovas mano, jog  tinkamai pritaikius nešiojamus bei į kūną implantuojamus prietaisus, žengsime į visai naują sveikatos apsaugos sistemos amžių.

Vienas svarbiausių dalykų, pakeisiančių mūsų gyvenimą atsiradus tokioms technologijoms yra tas, kad sveikatos stebėjimas bus ne tik nuspėjamasis, bet tuo pačiu bus galima daug greičiau reaguoti į kūno pokyčius ir užkirsti kelia daugeliui ligų ar negalavimų – įsivaizduokite, jog sistema ne tik jums pačiam praneša, jog galite patirti širdies smūgį ar infarktą, bet ir medikams, kurie skubėtų jums suteikti profesionalią pagalbą. Dar daugiau – kūno duomenų stebėjimą gali atlikti labai nedidelis prietaisas – „išmanioji piliulė“.

Mokslininkai, kuriantys dėvimus įrenginius sveikatos apsaugos srityje, pasiekė persilaužimą – jie sukūrė jutiklį, kuris veikia nuo žmogaus kūno teikiamos energijos, pats stebi jūsų kūno būklę, o visą informaciją perduoda į mobilųjį įrenginį. Jo dydis kaip vitaminų piliulės. Be to, ji jums primins, kada ir kaip reikia naudoti jums paskirtus vaistus bei kaups asmeninę ligos istoriją.

O štai „Google“ dirba prie ypač ambicingo projekto – daugiau nei šimtas mokslininkų ieško būdų sukurti specialias nano daleles. Jas prarytumėte su piliule, o savo ruožtu šios dalelės prisijungtų prie atitinkamų ląstelių ir rezultatus iškart matytumėte ekrane. Tai padėtų rasti vėžį vos jam susikūrus – taip galimybė visiškai pasveikti smarkiai padidėtų. Kaip jau minėta anksčiau, tuo siekiama, jog atsirastų aktyvi sveikatos apsauga – dalelės visą laiką liktų žmogaus kūne ir suveiktų tik atsiradus piktybinėms vėžio ląstelėms. Eric Schmidt, „Google“ vykdantysis direktorius sako, kad šios sistemos išgelbės daugelį gyvybių ir veiks labai efektyviai.

Dabar belieka tik laukti, kol specialistai ištobulins šias technologijas – tuomet kiekvienas galėsime ne tik stebėti savo sveikatos būklę daug tiksliau, bet ir išvengti daugybės ligų bei susirgimų.

Sudarė: Vytenis Utaras

Parengta pagal „Atlantic Re:Think” medžiagą.

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>