• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Ištižėlių karta?

Jaunimas (nuotr. freeimages.com)Jaunimas (nuotr. freeimages.com)

 

Komentuodamas  jaunosios amerikiečių kartos (gimusios apie 1990 m.) charakterio bruožus, garsus mokslininkas, Niujorko universiteto (New York University, JAV) socialinės psichologijos profesorius Džonatanas Haitas (Jonathan Haidt) pateikia provokuojančių minčių.  Pasak jo interviu, publikuoto dienraštyje „Wall Street Journal“, jaunieji amerikiečiai darosi vis labiau ištižę.

Tai lemia pernelyg atsargus tėvų elgesys, siekiant visapusiškai apsaugoti savo atžalas.  Tokį tėvų elgesį, anot profesoriaus, paskatino devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje TV kanalų pradėtos eskaluoti nusikalstamumo, narkomanijos, nelygybės temos.   Deja, visapusiškas vaikų saugojimas gali sukelti netikėtų ir nemalonių pasekmių.  Pagrindinė jų – padidėjęs vaiko pažeidžiamumo jausmas ir negebėjimas išgyventi emocinių iššūkių.

Aiškindamas pernelyg saugios vaikystės žalą, profesorius Haitas atkreipia dėmesį į libaniečio eseisto Nasimo Talebo (Nassim Taleb) sugalvotą anti-trapumo sąvoką. Vaikai, pasak jo, yra anti-trapūs. Jie yra tarsi kaulai. Jei su kaulu elgsies švelniai, jis pasidarys trapus ir galiausiai sulūš. Kad jis sutvirtėtų, reikalingi smūgiai. Tas pat galioja ir vaikams. Tai nereiškia, kad jie turi būti mušami, tačiau vaikams reikia leisti nemažai laiko kažką veikti neprižiūrimiems, bandyti, klysti ir, vis kažko išmokstant, tobulėti per nemalonias patirtis.

Toks vaikų auklėjimas pradėjo išeiti iš mados būtent po aštuoniasdešimtųjų. Per paskutinius porą dešimtmečių jaunimo nerimo jausmas bei psichologinis silpnumas gerokai išaugo. Prof. Haito manymu, mūsų dienomis į universitetus ateina vis labiau ištižę studentai. JAV jau pasiektas toks lygis, kad klasikiniai tekstai – nuo graikų dramų iki Biblijos – yra laikomi nesaugiais (ir atitinkamai žymimi bibliotekų lentynose) dėl juose aprašomo smurto ir kitokių galimai įžeidžiančių temų.

Kita padidinto psichologinio jautrumo pasekmė – liguistas lygybės (suprastos kaip vienodumas) gynimas.  „Mergaitės ir berniukai yra vienodai protingi“, sako prof. Haitas, „tačiau jų pomėgiai iš prigimties skiriasi. Tai galėtų patvirtinti kiekvienas, turintis vaikų.“ Tačiau užtenka apie tai užsiminti, ir tuoj prasideda tulžingi antpuoliai, neva tokia nuomonė radikali ir kažkaip žeminanti moteris. „Už tokias mintis auditorijoje jau galima papulti į rimtą bėdą,“ teigia prof. Haitas.

 

Parengta pagal: Wall Street Journal

Telegrama.lt informacija

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>