• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Jupiterio „raudonoji dėmė” dar slepia daug paslapčių

JupiterisJupiteris

Visi, kas bent šiek tiek domisi Saulės sistema, yra matę įžymiąją „raudonąją dėmę“ Jupiterio planetoje. Iš tikrųjų tai yra milžiniškas, didžiausias kad užfiksuotas uraganas mūsų nedidelėje sistemoje ir jis šėlsta jau ilgą laiką.

Kiek tiksliai vyksta šis procesas, pasakyti negalime, nes anksčiau neturėjome tokių galingų ir gerų stebėjimo priemonių – teleskopų. Pirmą kartą ji buvo pastebėta 1831 metais, tačiau manoma, jog italų astronomas Giovanni Cassini per savo teleskopą ją galėjo pamatyti jau 1665 metais. Ir panašu, kad artimiausiu metu uraganas neketina sustoti.

Neseniai pro Jupiterį skridęs palydovas į žemę atsiuntė ne tik įspūdingų didžiausios Saulės sistemos planetos nuotraukų, bet ir įvairių rodmenų, kurie gali padėti atskleisti už „raudonosios dėmės“ slypinčias paslaptis.

Mokslininkai, išanalizavę gautus duomenis labai nustebo – pasirodo, jog šis sūkurys labai stipriai kaitina virš jo esančią atmosferą, niekur kitus planetoje nebuvo rasta vietų, kur būtų taip karšta. Tyrėjai išmatavo temperatūrą naudodamiesi nuotraukomis, kuriose vaizdas rodomas infraraudonaisiais spinduliais. Svarbu ir tai, jog saulė negali turėti didelės įtakos šiai temperatūros anomalijai, kadangi šie sluoksniai yra daugiau nei 700 metrų gylyje nuo atmosferos aukščiausio taško, bet to – Jupiteris nuo žvaigždės yra tiesiog per toli.

Vėjo greitis „raudonosios dėmės“ viduje yra apie 680 kilometrų per valandą, o tam, kad apkeliautų visą uraganą, vėjui prireikia net 6 dienų – ji tokio dydžio, kaip visa mūsų planeta. Žemėje tokių rekordinių vėjų nepasitaiko – galingiausi uraganai pučia apie 150 kilometrų per valandą greičiu, tad galime tik įsivaizduoti, koki būtų tokios audros padariniai žemėje.

Kas įdomiausia, panašūs reiškiniai, kaip ir Jupiterio „dėmėje“ vyksta Pietų Amerikoje, Andų kalnuose. Kol kas mokslininkams sunku paaiškinti, kodėl šis uraganas aktyvus tokį ilgą laiką bei kodėl sukelia tokius temperatūros pokyčius, tačiau atsakymas gali slypėti visai čia pat žemėje.

Autorius Vytenis Utaras

Naudota medžiaga: „The Independent“

 

 

Žymos:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>