• Šiandien yra: Sekmadienis, gruodžio 11, 2016

Kodėl katė nevalgo karališkųjų krevečių arba kas slypi po maisto priedu „natrio metabisulfitas“ (E-223)

Krevetės, Wikimedia CommonsKrevetės, Wikimedia Commons

TELEGRAMA.LT redakciją  pasiekė  skaitytojos Elenos laiškas apie maisto produktų kokybę didžiuosiuose prekybos centruose. Moteris pasakoja kaip pirkdama brangesnį maistą visuomet tikėjosi gauti geresnę kokybę ir sveikatai nekenksmingą maistą, deja, vieną kartą suprato smarkiai klydusi.

Anot jos, visi maisto produktai atsidūrę jos pirkinių krepšyje niekada nebūna atsitiktiniai: „Visuomet galvoju, ką šiandien gaminsiu prietums ar vakarienei, kokius sveikus produktus dėsiu savo šeimai ant stalo, kaip derinsiu maistą ir užtikrinsiu pakankamą kiekį baltymų, riebalų ir angliavandenių. Tądien buvau itin pavargusi ir po sunkios darbo dienos, grįždama iš darbo nusprendžiau užsukti į prekybos centrą „Maxima“ bei nupirkti salotoms karališkųjų krevečių. Žinau kad būtent šios jūrų gėrybės savyje talpina daug baltymų, nesočiųjų omega-3 riebalų rūgščių bei mineralų seleno, geležies, fosforo, magnio, cinko, vitaminų D, B12, B3. Prigriebusi nemažą maišelį krevečių išskubėjau į namus.

Alkio kamuojama šeima jau laukė namuose ir buvo pasiryžę prisidėti, prie maisto gaminimo, kad tik vakarienė kuo greičiau būtų patiekta ant stalo. Kai lukštenant krevetes mano žvilgsnis susidūrė su godžiu mūsų katės žvilgsniu, nusprendėme kad viena šių karališkųjjų turi atitekti ir jai. Vyras ištiesė ranką su krevete augintinės link, o ši keletą sekundžių ją pauosčius nubloškė ant žemės ir ėmė žaisti. Tiesą sakant, niekada net nebuvo toptelėjusi mintis, kad krevetės, kurios tiesiog išvirtos ir padėtos ant ledais nusėto „Maximos“ stalo galėtų būti „prifarširuotos“ maisto priedų. Kaip mat paėmiau krevečių maišelį ir ėmiau skaityti tuos įmantrius maisto priedų pavadinimus.

Anksčiau būdavo papraščiau įvedi raidę su keliaženkliu skaičiumi ir „Google“ sistema suranda aprašymą – šįkart reikėjo rašyti ilgiau „natrio metabisulfitas“. Suvedus minėtą pavadinimą, akimirksniu paieškos sistema išmetė straipsnį „pavojingiausi maisto priedai“ tarp kurių puikavosi ir E-223 . Pasirodo šis maisto priedas naudojamas kaip dezinfektantas, konservantas, antioksidantas. Dažniausiai naudojamas alkoholio gamyboje, taip pat kai kurių vaistų gamyboje, įrengimų dezinfekavimui. Maisto priedo šalutinis poveikis: alergijos, astmos paūmėjimas, galvos skausmas. Vengti alergiškiems, sergantiems astma ir migrena. Sukelia virškinimo sutrikimus.  Trikdo B grupės vistaminų įsisavinimą. Noras dėti krevetes į salotas kaip mat išgaravo, o vyras žvilgtelėjo į augintinę, žaidžiančią su krevete ir burbtelėjo po nosimi: „Kaip? Kaip Tu juos atpažįsti?“.

Tai buvo tik vienas iš konersvantų, kitų – nebeanalizavome – reikia pripažinti analizuoti būtų buvę tikrai ką. Apie kokias maistingąsias savybes, omega-3 riebalų rūgštis, mineralus galime kalbėti, jei produktai prifarširuoti įrenginius dezinfekuojančiais maisto priedais? Negana to „prekybcentriai“ nepasikuklina už nuodus mūsų sveikatai nuplėšti dar ir padorią sumą pinigų. Žinoma, kodėl kuklintis, jei Europos Sąjungos direktyvos tiesiogiai tai leidžia…“

 

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>