• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Kodėl kūdikiams svarbu juoktis?Naujas tyrimas kūdikių raidos ir emocijų suvokimo srityje rodo, jog paprasčiausiai juokindami savo kūdikius, galite jiems padėti įgyti naujų, sudėtingesnių įgūdžių ir greičiau tobulėti.

Nors tyrimai, įrodantys jog humoras turi teigiamą įtaką tiek suaugusiems, tiek vaikams, žinomi jau senokai, tačiau toks tyrimas su kūdikiais dar nebuvo atliktas. Mokslininkai nustatė, jog kūdikiai besijuokdami daug greičiau mokosi. Net 94% kūdikių, stebėję ir juokęsi iš savo tėvų, atliekančių įvairius veiksmus (judesius, įrankių naudojimo demonstracijas, veido mimikų pokyčius ir panašiai) patį veiksmą įsisavino kelis kartus greičiau, net tie vaikai, kurie proceso metu nekrykštavo, o stebėjo ramiai.

Tyrimas, kuriame dalyvavo 53, pusantrų metų amžiais kūdikiai, vyko Prancūzijoje. Jie buvo atsitiktinai paskirstyti po „linksmąsias“ ir „rimtąsias“ grupes. Vaikai sėdėjo savo tėvams ant kelių ir stebėjo, kaip nepažįstamas jiems suaugęs naudoją mažą kartoninį grėbliuką, kuriuo nuo stalo ant žemės numeta guminį ančiuką bei pradeda su juo žaisti. „Linksmojoje“ grupėje visas veiksmas buvo atliekamas su juokingais judesiais, garsais, o „rimtojoje“ – paprastai.

Kiek vėliau, vaikams buvo leista patiems pakartoti veiksmą. Nors visiems vaikams pavyko pasiimti žaislą, tačiau visi „linksmuoliai“ (išskyrus vieną šiek tiek neapdairesnį mažylį) užduotį padarė per mažiau nei minutę – žymiai greičiau, nei „rimtosios“ kontrolinės grupės dalyviai (jokių skirtumų tarp berniukų ir mergaičių nebuvo pastebėta).

Teigiamos emocijos turi didelę galią, kadangi jas patiriant į smegenis išsiskiria dopaminas ir endorfinas – medžiagos, asocijuojamos su malonumu ir taip pat galinčios teigiamai paveikti mokymąsi. Be to, daugiau besijuokiantys kūdikiai gali lengviau išsiugdyti aukštus socialinius įgūdžius, kas jiems leidžia lengviau prisitaikyti skirtingose ar naujose, dar nepatirtose socialinėse situacijose.

Taigi išvada paprasta (tikriausiai tėvams, auginantiems vaikus net ir nelabai netikėta) – kuo daugiau žaidžiate su savo vaiku, kuo daugiau juoko ir gerų emocijų jo gyvenime, tuo greičiau  jis vystosi ir mokosi.

Sudarė: Vytenis Utaras.

Parengta pagal „The Wall Street Journal“ medžiagą.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>