Kosmoso poveikis žmogaus sveikatai

Astronautai, kurie keliauja į kosmosą ir praleidžią jame ilgą laiką patiria daug didesnę riziką nei manyta – tikimybė mirti nuo širdies ligų stipriai išauga.

Tai dar viena problema su kuria susiduria mokslininkai, planuojantys kelionę į Marsą ir jo kolonizaciją. Ko gero, visi žinome, jog mus nuo kosmose tvyrančios kenksmingos radiacijos saugo Žemės atmosfera. Štai atvirame kosmose jokio apsauginio sluoksnio nėra ir net erdvėlaiviai nesugeba visos radiacijos neutralizuoti, o ji, per ilgesnį laiko tarpą gali pažeisti širdies ir kraujagyslių sistemą.

Ir tai įrodo ne tik tyrimai, bet ir keliautojų į kosmosą likimai. Trys „Apollo“ pilotai mirė nuo tokių ligų kaip širdies smūgis ar nepakankamumas.

Nors skaičiai nėra dideli (palyginti nemažai kosmonautų buvo palikę Žemę), tačiau skirtumas tarp žmonių, kurie skrido žemoje mūsų planetos orbitoje, sveikatos yra maždaug 43 procentai.

Profesorius Michael Delp sako, kad „mes vis dar žinome labai nedaug apie kosmoso radiacijos poveikį žmogaus sveikatai, ypač širdies bei kraujagyslių sistemai.” Tačiau mes bent jau galime žvilgtelti į šią sritį.

Norėdama patikrinti, kaip kelionės į kosmosą galėtų paveikti mus, mokslininkai augino peles, joms imituodami aplinkos sąlygos, kurioje gyvena astronautai. Po šešių mėnesių (jie prilygtų 20 žmogaus metų) pelių arterijos buvo pažeistos ir pažeidimai buvo tokio pačio tipo, kaip ir kosmose daugiau laiko praleidusius žmones.

Šie rezultatai ypač svarbūs, nes jau 2026 planuojama pirmoji kelionė į Marsą, kur astronautams tektų atviroje erdvėje praleisti prabūti daugiau, nei kas kitas. Mokslininkai turi tik 10 metų išsiaiškinti pažeidimų priežastis, paruošti techniką ir pačius kosmoso keliautojus.

Sudarė: Vytenis Utaras

Pagal “The Independent” medžiagą.

Vaizdinė medžiaga: “Pixabay”.

Komentuoti

Būkite pirmas pakomentavęs

KOMENTARAI

Your email address will not be published.