• Šiandien yra: Sekmadienis, gruodžio 11, 2016

Milijardierių užmačios – nemirtingumas ir kelionės į žvaigždes

Dangaus kūnai, nuotr. FreepikDangaus kūnai, nuotr. Freepik

Rusijos milijardierius Jurijus Milneris siekia atsakymo į klausimą ar mes esame vieni šioje visatoje. Vienas iš jo projektų jau veikia – naudojantis dvejais didžiausiais pasaulio radijo teleskopais klausomasi kosmoso garsų. Negana to, šį mėnesį jis atskleidė jau spėjusį žiniasklaidą apskrieti planą į Alpha Centauri žvaigždę išsiųsti armadą nedidelių, lazerių spinduliais varomų ir įvairiausia sensorine technika aprūpintų erdvėlaivių. Šis dangaus kūnas nuo mūsų nutolęs kiek daugiau nei 4 šviesmečius arba 40 trilijonų kilometrų.

Anksčiau kosmoso užkariavimo variklis buvo kapitalizmo ir komunizmo varžytinės, o dabar – milijardierių žaidimo aikštelė. Daugeliui iš realybės šou pažįstamas turtuolis seras Ričardas Bransonas ir „Tesla“ vadovas Elonas Muskas įkūrė kompanijas, keliones į kosmosą paversiančias turizmu – „Virgin Galactic“ ir „SpaceX“. Tačiau jų tikslai kiek skiriasi: kaip jau minėta, Ričardas Bransonas siekia kosmoso keliones paversti turizmo industrija, na o Elonas Muskas siekia kolonizuoti kitas planetas. Šioje veikloje ego vaidina svarbų vaidmenį. Verslininkai siekia sukurti dar grandioziškesnius planus nei jau pastatytos imperijos. Tai padeda suprasti, kaip kosmose lenktynės tarp milijonierių prasidėjo nuo mažų erdvėlaivių ir palydovų siuntimo į Žemės orbitą, o dabar jau yra erdvėlaivių siuntimo į kitos žvaigždės sistemą lygyje. Talentingiausi milijardieriai geba suderinti didžias, netgi pompastiškas idėjas ir sausą pragmatizmą (Bilo Geitso fondas kovoja su poliomielitu ir maliarija su verslo atidumu detalėms).

Ir kosmosas tikrai nėra vienintelė vieta, kurią kapitalizmo milžinai siekia užkariauti. Sergėjus Brinas, vienas iš „Google“ įkūrėjų, siekia natūralią mėsą pakeisti į užaugintą iš kamieninių ląstelių (kas dalinai jam ir pavyko – tačiau tokios mėsos „auginimo“ kaštai kol kas labai dideli). Prieš tai minėtas Elonas Muskas siekia revoliucijos geležinkelių sferoje – nori ją pakeisti hermetiškai sandariomis tūbomis, skriejančiomis nutiestais vamzdžiais (ši idėja pažįstama visiems, mačiusiems serialą „Futurama“).

Laris Elisonas, „Oracle“ valdymos pirmininkas, siekia netgi pergudrauti mirtį. „Niekad nesupratau mirties. Kaip žmogus gali čia būti ir staiga dingti?“ – sakė verslininkas. „PayPal“ vadovas Piteris Thielas taip pat turi panašių minčių – „Didžioji dar nebaigta modernaus pasaulio bėda yra mirtis – ji turi būti ne neišvengiamybė, o tik problema su sprendimu“. Abu vyrai investavo didelius pinigus į technologijų, stabdančių senėjimą, vystymą. Dmitrijus Itskovas, vienas iš daugybės Rusijos milijardierių sako, jog tikisi gyventi apie 10,000 metų.

Istorija pilna žmonių su didžiomis idėjomis. Kaip ir anksčiau turtuolių idėjos labai kontraversiškos – jose galima įžvelgti ir altruistiškų ir grynai savanaudiškų tikslų; pompastikos ir geros problemų sprendimo praktikos; naivumo ir skaidraus mąstymo. Štai Jurijaus Milnerio idėjos naudoti mažučius erdvėlaivius ir lazerio spindulius keičia seniai „Nasoje“ nusistovėjusį požiūrį į kosmoso keliones. Kad ir kaip būtų, kartais jų beprotiški planai atneša daugiau gero, nei blogo. Jie ne tik paremia naujas novatoriškas idėjas, bet ir patys jas kuria įpūsdami naujų, šviežių idėjų į rinkas.

Svarbiausia yra tai, jog tokios idėjos atneša daug gero, nors pirminis sumanymas dažnai ir nebūna pasiektas. Alfredui Nobeliui nepavyko pasiekti pasaulinės taikos, tačiau jo įsteigta premija yra nepaprastai svarbi. Gal kartais vertėtų nevertinti verslininkų kaip sukčių, kažkokiais mistiniais apgaulingais būdais sukaupusių (ar pavogusių) turtus ir įsiklausyti net ir į labiausiai pašėlusias jų idėjas – jų verslo imperijos kažkada taip pat tebuvo laikomos fantazijomis.

Rengė Vytenis Utaras pagal „The Economist“

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>