Naujoje Zelandijoje užsimota išnaikinti visas žiurkes

Naujosios Zelandijos vyriausybė paskelbė, kad iki 2050 metų šalis atsikratys visų žiurkių ir kai kurių kitų plėšrūnų.

John Key, Naujosios Zelandijos ministras pirmininkas, sakė, jog šalis pirmoji pasaulyje taikys specialią programą visiškai išnaikinti žiurkes, šermuonėlius bei oposumus. Nors tai gali pasirodyti keista, bet tai gerai apgalvotas bei gamtininkų ir mokslininkų remiamas žingsnis.

Naujoji Zelandija, kaip ir Australija, milijonus metų buvo izoliuota nuo likusio pasaulio, tad ten, per ilgus evoliucijos metus radosi unikalūs gyvūnai. Negano to, susikūrė ir sava, tačiau labai trapi ekosistema. Atvykus europiečiams, kartu buvo atsivežti ir mums įprasti gyvūnai. Ir dabar Australijoje klajoja laukiniai arkliai bei kupranugariai – jie prisitaikė prie aplinkos ir puikiai gyvuoja.

Tačiau ne visi gyvūnai prisitaikė nepakenkę vietinei florai ir faunai. Tikriausiai visiems žinoma, jog didžiausios gamtinės katastrofos Australijoje kaltininkai buvo nes kas kitas, o į šalį atvežti ir paleisti triušiai. Gyvūnėliai neturėjo jokių natūralių priešų, veisėsi kosminiu greičiu ir iš tam tikrų gamtinių nišų išstūmė vietines rūšis. Teko imtis priemonių – per visą Australiją tada buvo nutiesta „triušių tvora“, turėjusi sulaikyti jų plitimą į naujas teritorijas, be to, visi fermeriai buvo skatinami juos medžioti ir gaudavo premijas už nušautus triušius.

Štai Naujosios Zelandijos teritorijoje gyvenantys atvežtiniai smulkieji plėšrūnai, ypač žiurkės, per metus sumedžioja daugiau nei 25 milijonus vietinių paukščių, o kai kurie dėl to baigia ir išnykti – netgi šalies simbolis Kivis. Stengiantis išsaugoti šias rūšis kasmet išleidžiama apie 3 milijardai eurų.

Rob Fenwick, vadovaujantis naikinimo programai, sako: „Tai tikrai pakeis padėtį. Mes plėšrūnus naikiname jau ištisus dešimtmečius, bet tai gal ilgai buvo daroma be strateginės vizijos. Dabar sukurta programa leis pulti invazines rūšis visai frontais. “

Daugelis Naujosios Zelandijos žmonių remia šią iniciatyvą ir tikisi, kad pavyks išsaugoti retus bei nykstančius šalies gyvūnus bei augalus.

Sudarė: Vytenis Utaras

Pagal „The Independent” medžiagą.

Komentuoti

Būkite pirmas pakomentavęs

KOMENTARAI

Your email address will not be published.