• Šiandien yra: Penktadienis, gruodžio 2, 2016

Pozityvaus auklėjimo metodai, leisiantys pasauliui atskleisti visus vaiko gabumus

mergaite-nuotr-freepikmergaite-nuotr-freepik

Filosofijos mokslų daktaras, didelę patirtį turintis psichologas Džonas Grėjus (angl. John Gray) savo knygoje „Vaikai kilę iš dangaus“ įvardija penkis pozityvaus auklėjimo metodus, kurie  šiandien yra itin veiksmingi, nes pasaulis dabar kitoks, kitokie ir mūsų vaikai.

1. Ugdydami paslaugumą prašykite, bet neįsakinėkite.

2. Kad vaikai mažiau jums prieštarautų, gerbkite bendravimą, mokykite vaikus išklausyti, puoselėti, bet nesistenkite taisyti.

3. Motyvaciją stiprinkite atpildu, o ne bausmėmis.

4. Siekdami įtvirtinti savo vadovavimą liepkite, venkite reikalauti.

5. Kad išlaikytumėte savo kontrolę uždarykite vaiką kamabaryje, nemuškite.

Šie penki metodai stiprina vaikų norą padėti tėvams. Jų veiksmingumas priklauso nuo penkių pozityvaus požiūrio principų. Nesinaudojant šiais metodais neveikia ir penki principai, kurie lemia metodų veiksmingumą. Šių metodų ir principų sąveika abipusė.

Pirmasis principasgali būti kitoks nei kiti – ugdo vaikų poreikį jaustis mylimiems ypatingiems. Nejausdami, kad suprantame ir pripažįstame, jog vienodų vaikų nėra, vaikai nejunta mūsų globos, kurios jiems reikia, kad būtų paslaugūs.

Antrasis principasgali suklysti – vaikams labai svarbus, kad jie galėtų save pamilti ir jaustų sveiką norą įtikti. Jeigu jų klaidos tėvams nepriimtinos, vaikai liaunasi stengtis arba stengdamiesi išduoti save.

Trečiasis principasgali rodyti neigiamas emocijas – leidžia vaikams jaustis saugiai, kai ima suvokti savo jausmus. Toks suvokimas labai svarbus, kad vaikai jaustų sveiką tėvų vadovavimo ir pritarimo poreikį, o tai savo ruožtu stiprina norą įtikti ir padėti tėvams.

Ketvirtasis principasgali daug norėti – atveria vaikams galimybę išsiugdyti tvirtą asmenybę ir žinoti, ko nori. Vaikus, kurie žino ko nori, nesunku paskatinti galimybe gauti ko nors daugiau.  Jie ne tik daug nori, bet išmoksta laukti atpildo, kai negali jo gauti tuojau pat. Jeigu leidžiama daug norėti, vaikai greitai reaguoja į pasiūlytą atpildą ir noriai pasinaudoja galimybe įtikti tėvams.

Penktasis principasprieštarauk, bet nepamiršk, kad mama ir tėtis yra šeimininkai – pozityviai auklėjant vaikus yra esminis. Jeigu norite kad vaikai būtų paslaugūs, leiskite jiems prieštarauti. Kad sugebėtų suvokti savo jausmus bei norus ir išreikšti juos kitiems, vaikai turi prieštarauti savo tėvams.  Tai grūdina vaikų valią, kuri savo ruožtu stiprina įgimtą norą ir troškimą įtikti bei padėti tėvams.

Jeigu auklėjant vaikus bus remiamasi šiais penkiais teiginiais, pozityvaus auklėjimo metodai bus veiksmingi.

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>