• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Prastos prognozės Didžiajai Britanijai

BREXITBREXIT

Po to, kai Didžiosios Britanijos žmonės referendume pasisakė už išstojimą iš Europos Sąjungos, svaro kursas stipriai krito – tai buvo staigiausias jo smukimas istorijoje. Tačiau dabar daugelis investuotojų mano, jog tai tik pradžia ir ruošiasi tolesniam nuvertėjimui.

Naujausi duomenys, kuriuos pateikė Jungtinių valstijų Vertybinių popierių pardavimo komisija, visai nedžiugina britų. Nors šios savaitės pradžioje reikalai svarui kiek pasitaisė ir kritimas nebuvo toks žymus, tačiau svaras jau neteko 13 procentų savo vertės dolerio atžvilgiu nuo birželio 22 dienos. Kas keisčiausia, kad kai kurie investuotojai dėl to visai nesijaudino ir prasidėjus kritimui neskubėjo keisti valiutos – dabar jie prarado milijardus.

Kai kurie ekonomistai bando įžiūrėti gerąją svaro atpigimo pusę, kadangi pigesnė valiuta reikštų didesnes galimybes konkuruoti užsienio rinkose, tačiau vėlgi – tvyranti nežinomybė dėl muitų ir prekybos sąlygų su Europos Sąjunga neleidžia jaustis saugiau.

Dalis ekonomistų mano, jog svaras jau pasiekė dugną. Jie argumentuoja tuo, jog svaras dabar tapo labai nepaklausia valiuta, tad natūralu, jog niekas nenori jos pirkti, tad, jų manymų, tikėtiniausias scenarijus – gan ilgas sąstingis, kol rinka atsigaus po šoko. Didžiosios Britanijos geriausiu atveju laukia ilgas ekonomikos sąstingis, na, o blogiausiu – recesija.

Tačiau tai toli gražu nėra blogiausias scenarijus. Vieno didžiausių pasaulio bankų „HSBC“ valiutų rinkų specialistai sako, kad manymas, jog valiuta nepraras vertės vien tik dėl to, jog nėra jos paklausos, labai optimistiška.. Kaip tik paklausos nebuvimas ir mažina kainas.

Ir tai dar ne paskutinė bėda. Vertybinių popierių rinka labai jautriai sureagavo į britų sprendimą – dėl to ne tik didieji bankai persikels į kitas šalis (kur sąlygos vystyti tarptautinį verslą geresnės – Frankfurtas prie Maino jau laukia naujų kompanijų), bet ir dėl to, jog užsienio investicijos į Didžiosios Britanijos vertybinius popierius vilioja tik labiausiai mėgstančius rizikuoti.

Kad ir kaip būtų liūdna, visi sutaria, kad Didžiosios Britanijos laukia labai sunkūs laikai. Jos ekonomikai buvo (ir, žinoma, yra) tiesiogiai susieta su Europos Sąjunga, ir šis referendumas paveikė ją visą – kiekvienas ekonominis veiksnys yra glaudžiai susijęs su kitu. Be to, ateities paveikslas tapomas tamsiomis spalvomis atmetus ir tai, jog daugelis kompanijų nebenorės investuoti į šalį, dėl ko recesija gali dar pagilėti.

Galbūt tai bus gera pamoka visiems laisvųjų demokratinių valstybių gyventojams. Juk patarlė sako – dešimt kartų matuok ir tik tada kirpk.

Sudarė: Vytenis Utaras

Parengta pagal „The Wall Street Journal” medžiagą.

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>