Rytų Europos šalys tarp greičiausiai nykstančių

Šiais laikais nerimaujame dėl didelio populiacijos augimo ir keliame sau klausimą – kas bus toliau, jei ir toliau šis skaičius tik didės, tačiau nesusimąstome, kad daugelis pasaulio šalių jau dabar yra sumažėjusios savo dydžiu, o greitu metu tokių šalių tik daugės. Forbes pristatė didžiųjų valstybių (gyventojų skaičius didesnis nei 20 mln.) likimą, jei iki 2050 metų bus nesigriebiama rimtesnių veiksmų spręsti šią problemą. Pirmąjį penketuką šalių, kuriose daugiausiai sumažės gyventojų nuo 2015 metų iki 2050 metų, sudaro:

  • Ukraina (-22%),
  • Japonija (-15,1%),
  • Lenkija (-14%),
  • Rusijos Federacija (-10,4%)  ir
  • Tailandas (-8,1%).

Jeigu žiūrėtumėme į visas šalis, nepaisant jų dydžio, tuomet pirmoje vietoje atsidurtų Bulgarija, kuriai yra pranašaujamas net -27,9% populiacijos mažėjimas, o Rumunija su -22,9% piliečių sumažėjimu atsidurtų antroje vietoje. Forbes teigia, kad:

Per ateinančius dešimtmečius išliks tos valstybės, kurios sugebės išlaikyti savo populiacijos augimą ir pakankamą jaunų žmonių skaičių savo šalyje. Žiūrint į šią situaciją plačiąja prasme – jau per vėlu tai padaryti didžiajai daliai Europos ir Rytų Azijos valstybių. Šalims, tokioms kaip JAV, Kanada ir Australija, kur galioja liberali imigracijos politika ir yra didelės teritorijos, populiacijos augimo prošvaistės yra geresnės. Vis dėlto, jeigu šalys nori išlaikyti savo tapatybę, joms reikia skatinti vietinių jaunuolių santuokas, kurios kurtų kitas kartas.

Žvelgdami į visą pasaulį matome, kad žmonių populiacija vis dar auga, tačiau tai gali greitai baigtis. Įsivaizduokime, kad valstybė yra kaip platforma. Žvilgtelėjus mums gali pasirodyti, kad laikui bėgant ant tos platformos atsiranda vis daugiau gyventojų, tačiau pasižiūrėję iš arčiau matome, kad yra daug mažiau gimstančių, t.y. naujai užlipančių ant šios platformos, nei tų, kurie nulipa nuo šios platformos dėl vis ilgėjančio ir gerėjančio gyvenimo sąlygų.  Štai kodėl mums atrodo, kad populiacija auga, nors iš tikro tai nevyksta.

Jungtinių Tautų Organizacijos naujausiais duomenimis yra teigiama, kad pasaulio populiacija 2100 metais pasieks 11,2 bilijonų gyventojų ir yra manoma, kad šis skaičius po 2100 metų pradės kristi. O 2300 metais didžioji dalis Europos šalių praras net 95% ar net daugiau savo populiacijos, o tokiose šalyse kaip Rusija ir Italija liks vos 1% vietinių tos valstybės piliečių.  Kitais žodžiais tariant, jei ir toliau nepakis valstybių politika populiacijos klausimu ir pasaulis seks Europos ir Rytų Azijos pavyzdžiu, tai daugelio valstybių ateityje tiesiog nebeliks. Toks didžiulis gimstamumo nuosmukis Europoje ir Rytų Azijoje tik dar kartą atkreipia mūsų dėmesį į mamas, kurios tiek ekonomikai, tiek ir pačiai visuomenei suteikia daug gėrio.

Šaltinis: FORBES

Telegrama.lt informacija

Komentuoti

Būkite pirmas pakomentavęs

KOMENTARAI

Your email address will not be published.