• Šiandien yra: Šeštadienis, gruodžio 10, 2016

Skyrybų Nigerijoje problemos ir įdomybėsStatistika sako, jog skyrybos Nigerijoje yra ypač retas dalykas – 0,2 procento vyrų ir 0,3 procento vyrų ryžtasi skirtis su savo sutuoktiniais ir kiek mažiau nei procentas nurodo, jog yra išsiskyrę. Tačiau iš tiesų situacija yra visai kitokia, kadangi šioje šalyje tik nedidelė dalis gyventojų vadovaujasi teise, kuri suprantama mums.

Nigerijoje vyrauja Islamo tikėjimas, tad vienas vyras gali turėti net keturias žmonas (žinoma, kol jas vienodai prižiūri ir „myli“ – taip liepiama Korane). Labai dažnai jauniausioms sutuoktinėms net nebūna aštuoniolikos, o vyrai naudojasi savo pozicija ir kartas nuo karto atnaujina savo haremus jaunomis merginomis – jiems senosioms savo žmonoms užtenka tris kartus iš eilės pasakyti „aš su tavimi skiriuosi“ ir štai – moteris jau vėl viengungė. Yra žinomas rekordinis skyrybų, atlikto vieno vyro atvejis, kai per savo gyvenimą nigerietis „paleido“ net 84 žmonas, nes norėjo laikytis Korano mokymų ir turėti tik keturias vienu metu, bet tuo pačiu nenumaldomai troškų jaunų merginų draugijos.

Svarbiausia yra tai, jog tokie vyrai kuria didžiulę socialinę problemą – niekas nenori tuoktis su žmonomis, kurias paliko. Manoma, jog jos buvo prastos žmonos, todėl jas ir ištiko toks likimas. Patriarchalinėje Nigerijos visuomenėje retai kas susimąsto, jog kaltas gali būti lengvabūdiškai į santuoką žiūrintis vyras, o ne pati moteris.

Kai kurie žmonės ieško sprendimų šiai problemai – per šalį praūžė daug įvairių akcijų, stengiamasi keisti žmonių požiūrį. O štai vienas gubernatorius rado kiek inovatyvesnį sprendimo būdą – per grandiozinę, milijoną dolerių kainavusią ceremoniją jis vedė 1111 našles ir vyrų paliktas moteris ir pažadėjo jomis materialiai pasirūpinti. Politikas teigė, jog taip rodo pavyzdį kitiems.

Tiesa, Nigerijos šalis nėra vientisa savo išsivystymo lygiu. Šalies pietuose moterų padėtis daug geresnė – jos pačios nebijo skirtis ir palikti netikusius vyrus. Štai vienos moters prašymas išardyti santuoką buvo motyvuotas tuo, jog jos girtas vyras sumaišė virtuvės indus su naktipuodžiu. Šis prašymas dar atrodo visai pagrįstas, niekas nenori gyventi su girtaujančiu sutuoktiniu, tačiau kita moteris išsiskyrė su vyru, kadangi jis praleisdavo per daug laiko kamščiuose važinėdamas į savo darbą banke…

Tačiau vyrai irgi nepėsti. Nigerijos pilietis Joseph Aduwo aiškino teismui, dėl ko norėtų nutraukti vedybas su savo žmona – „Mano žmona… Ji susimušė su devyniais žmonėmis gatvėje, vilkėdama tik liemenėlę ir kelnaites. Ji yra gatvės kovotoja be jokios gėdos.“ Lagoso teismui beliko tik patenkinti vyriškio prašymą. Kitas vyro prašymas skirtis buvo grindžiamas tuo, jog jo žmona, persikraustydama pas jį gyventi, neatsinešė jokių namų apyvokos rakandų, o pardavėjas paliko žmoną, nes jos krūtys buvo „per mažos, tad tęsti santuoką nebuvo prasmės.“

Kad ir kokie kultūriniai skirtumai yra tarp skirtingų pasaulio šalių, tačiau situacija Nigerijoje tikrai stebina. Žinoma, omenyje vertėtų turėti ir tai, jog taip elgiasi toli gražu ne visi šalies gyventojai – daugelis gyvena santarvėje ir gerbia vienas kitą kaip vyrą ir žmoną (ar žmonas).

Parengė: Vytenis Utaras

Sudaryta pagal „The Economist“ medžiagą.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>