• Šiandien yra: Ketvirtadienis, gruodžio 8, 2016

Stalinas, kaip „deus ex machina“

FB nuotr.FB nuotr.

Kovo 5 dieną buvo liūdno atminimo sovietų diktatoriaus mirties metinės – Josifas Stalinas (tikroji pavardė – Džiugašvilis) šį pasaulį paliko 1953 metų kovą. Iki pat savo mirties jis faktiškai buvo vienvaldis diktatorius. Jo valdymo metu tikri ir tariami politiniai priešininkai buvo masiškai žudomi, o milijonai Sovietų Sąjungos piliečių ištremti į GULAG’o koncentracijos stovyklas. Lietuviams šio diktatoriaus vardas primena tik šalies okupaciją ir iškiliausių tautiečių tremtis į Sibirą. Tuo tarpu šių dienų Rusijoje revanšistinės jėgos vėl iškelia šio diktatoriaus asmenybę, kaip imperijos atsigavimo simbolį.

Stalino mirties dieną savita protesto akcija įvyko Rusijos sostinėje Maskvoje. Vienoje iš viešojo transporto stotelių atsirado plakatas su Stalino veidu ir užrašu „Mirė jis, numirs ir šitas“. Daug proto suvokti, kad tai yra aliuzija į Stalino ir Vladimiro Putino sąsają tikrai nereikia.

Dar prieš septynis metus, oficialaus vizito Lenkijoje metu, V. Putinas savo kalboje negailėjo kritikos Stalinui, o Sovietų ir fašistinės Vokietijos paktą griežtai pavadino suokalbiu. Tačiau oficialiosios Rusijos retorika jau netrukus pradėjo keistis. Diktatorius dabar yra praktiškai reabilituotas, o Putino aplinka Stalino vardą naudoja kaip imperinės galybės sinonimą, kaip karo nugalėtoją ir priešpriešos visam Vakarų pasauliui simbolį. Ir tai tinka dabartinės valdžios elektoratui.

Stalino kultas dabartinėje Rusijoje – tai savotiškas „deus ex machina“. Kai nėra normalaus scenarijaus, reikalingas „pasakiškas“ veik Biblijinis situacijos sprendimo būdas. Na, kaip antikiniame teatre. Pagal dabartinius lūkesčius, Stalinas (gal ir Putino asmenyje) turi nusileisti į Rusiją su sidabriniu erdvėlaiviu, vienoje rankoje nešinas kryžiumi, o kitoje – bent kūju. O nusileidęs jis turėtų išvaikyti visus demokratus, sugražindamas imperijai didybę ir aplinkinių baimę, taip tapdamas naujausių laikų ganytoju. Tikėkimės, kad pasaulis gyvens pagal dabartinio teatro, o ne antikos scenarijus.

www.telegrama.lt Almantas Karčiauskas

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>