• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Tiesos trapumas reitingų akivaizdoje

shx.hu iliustr.shx.hu iliustr.

Mielieji, ryt jau pavasaris. Pavasarį saulėtą ne tik paukščiai grįš į namus, bet ir prasidės vis aršesnės politinių kovų batalijos. Visų politinių jėgų strategai skaičiuos po penkis žingsnius į priekį, kad savo tezėmis ir ne visados įvykdomais pažadais užkariautų kuo daugiau potencialių rinkėjų širdžių. Ir žvalgysis į tiek daug (ar niekingai mažai) žadančius reitingus. Tačiau viešųjų tyrimų fronte praėjusios savaitės pabaigoje įvyko šis tas keisto.

Didieji skeptikai visuomet sakydavo, kad tokiais tyrimais perdėm pasitikėti nereikėtų. Na, tarp skeptiku gausu ir visokiausių sąmokslo teorijų puoselėtojų. Tačiau šį kartą jie į rankas gavo tvirtą kortą – dviejų tyrėjų apklausų rezultatai gerokai skiriasi. Vieną dieną „Baltijos Tyrimai“ paskelbė, jog socialdemokratų ir jų lyderio reitingai krito solidžiais 5 procentais, o jau kitą dieną „Vilmorus“ viename pagrindinių šalies dienraščių paskelbė, kad socdemų reitingas šoktelėjo dar 2,7 procento, o tuo tarpu mūsų šalies Vyriausybės vadovas jau perkopė kairiesiems kritišką Prezidentę. Kaip čia dabar?

Tikslaus atsakymo nėra. Tačiau artėjant rinkimams politinių jėgų strategai neturėtų „užsisvaigti“ vien viešųjų tyrimų rezultatais. Tai tikrai ne visokios sąmokslo teorijos, bet greičiau žaismingumo ir metodologijos dėmuo. Tai puikiausiai iliustruoja politologo Audriaus Bačiulio prisiminta kelių metų senumo situacija. A. Bačiulis savo FB paskyroje pasidalino atkapstytais 2014 metų tyrimų duomenimis, prieš rinkimus į EP. Tuomet situacija buvo tokia:

2014 metų balandžio pradžioje „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, kurią skelbė dienraštis „Lietuvos rytas“, EP rinkimuose ketino balsuoti:

– Už socialdemokratus 21,5 proc.

– Už „Tvarka ir teisingumas“ – 13 proc.

– Už Tėvynės sąjungą – 10,8 proc.

– Už Darbo partiją – 8,7 proc.

– Už Liberalų sąjūdį – 5,9 proc.

– Už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą – 4,4 proc.

– Už Lietuvos lenkų rinkimų akciją – 3,2 proc.

Tuo metu EP rinkimuose daugiausiai balsų surinko:

– Tėvynės sąjunga – 17,39 proc. balsų

– Socialdemokratai – 17,27 proc. balsų.

– Liberalų sąjūdis – 16,52 proc. balsų

– „Tvarka ir teisingumas“ – 14,27 proc. balsų

– Darbo partija – 12,83 proc.

– LLRA ir Rusų aljanso koalicija – 8,06 proc.

– Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga -6,62 proc.

Na, tai kaip ten, su tuo busimų rinkimų nerimu?

 

www.telegrama.lt Almantas Karčiauskas

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>