• Šiandien yra: Pirmadienis, gruodžio 5, 2016

Vėžys jau greitai bus gydomas dar efektyviauMedicinos pažanga ženkliai sumažino žmonių, mirštančių nuo širdies ligų, insultų, užkrečiamų ligų, skaičių. Tačiau su vėžiu situacija kiek kitokia. Nors prieš šią ligą rimtai kovojama jau 40 metų, išleista milijardai, bet vien tik Jungtinėse valstijose per metus vėžys diagnozuojamas 1,7 milijono žmonių, o dar 600 000 pralaimi kovą su klastinga liga. Kodėl mes vis dar neturime vaistų, kurie galėtų lengvai ir nekenksmingai išgydyti vėžį?

Pagrindinė to priežastis ta, jog mes vis dar tiksliai nesuprantame molekulinių procesų, vykstančių ląstelės viduje. Pirmieji vaistai užkirsti kelia vėžio plitimui buvo sukurti po antro pasaulinio karo, kai medikai pastebėjo, jog žmonių, gavusių dozes nitroiprito (cheminis junginys, panašus į liūdnai pagarsėjusias „garstyčių dujas“), baltosios kraujo ląstelės nustojo daugintis ir jų apskritai ženkliai sumažėjo. Mokslininkai tyrė, ar tam tikri cheminiai mišiniai gali sustabdyti ar bent jau pristabdyti vėžinių ląstelių dauginimąsi bei plitimą – buvo atliekami bandymai, norint išsiaiškinti ar jie veikia ir auglius. Deja, visi atrasti mišiniai padėdavo toli gražu ne visiems, o skirtingos vėžio rūšys skirtingai reagavo – kai kurios lengvai žūdavo, kitų beveik niekas neveikdavo.

Nuo Antrojo pasaulinio karo pokario laikų daug kas pasikeitė ir medicina stipriai patobulėjo. Kadangi turime daug daugiau žinių biologijos, genetikos srityse, sukuriama vis daugiau gydymo būdų, pritaikytų veikti molekuliniu lygmeniu, būdų, naikinti išskirtinai vėžines ląsteles. Naudojant šiuos metodus kartu su chemoterapija, radiologija ir viską atsargiai kombinuojant, pavyksta visiškai išgydyti vis daugiau žmonių.

Žinoma, vis dar lieka daug darbo ir iššūkių. Naujausi, eksperimentiniai gydymo būdai paremti tyrimais, bandančiais išsiaiškinti ląstelių mutavimo priežastis. Požiūris apie vėžys keičiasi – tai jau  nebe liga, paveikianti vieno atskiro organo funkcijas, bet molekuliniu lygmeniu vykstanti savižudiškas organizmo pokytis. Kaip tik dėl to šiais laikais yra tiek skirtingų, iš įvairių elementų sudarytų gydymo būdų – pradedame suprasti, kaip gydyti skirtingas apraiškas ir kas kiekvieną jų geriausiai naikina.

Nors vėžys ir klastinga liga, tačiau nusiminti neverta. Dabartiniai, jau naudojami praktikoje gydymo būdai yra tikrai veiksmingi, o tyrimai žada dar daugiau. Nauja kovos prieš vėžį metodika, imunoterapija, žada dar geresnius rezultatus. Pasisiūliusiems ją išbandyti žmonėms liga dingo ir jie patyrė visišką recesiją – išgijimą. Kas svarbu, kad imunoterapija buvo taikoma tik labai sunkiems, jau beveik neturintiems, ką prarasti, ligoniams. Ji jiems padėjo, o tobulinimo procesas dar iki galo nebaigtas.

Nors pasaulis dar visiškai neišgydė vėžio, tačiau spėjama kad per ateinančius naujus metus visame pasaulyje bus pradėti taikyti nauji, tiriami gydymo būdai ir ilgainiui vėžys ne visų bijoma liga, o paprastu, lengvai išgydomu susirgimu.

Sudarė: Vytenis Utaras

Parengta pagal „The Economist” medžiagą.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>